Základní numismatické pojmy:
Ag (AR) (argentum)- elementární označení pro stříbro. Drahý kov používající se k výrobě mincí.
Au (AV) (aurum) – elementární označení pro zlato. Drahý kov používající se k výrobě mincí.
avers – přední, lícová strana mince. Na této straně mince bývá obvykle vyražena nominální hodnota mince.
revers – zadní, rubová strana mince. Na této straně mince bývá obvykle vyražen znak panovníka nebo znak státu, který minci razí.
Br (AE) (bronz) – dvou i vícesložková slitina mědi a jiných kovů (cín, olovo, hliník) typické barvy, používající se k výrobě mincí.
Cu (cuprum) – elementární označení pro měď. Levný kov používající se k výrobě mincí. Často přidávána i do slitin. Nejznámější slitina v mincovnictví je CuNi, mosaz, bronz.
Dukát – původně se jednalo o zlatou benátskou minci raženou od roku 1285, později se rozšířila i do zaalpských zemí Evropy. V Čechách byl první dukát ražen v roce 1325. Později pouze sporadicky. V ČSR v letech 1923-1938 byly raženy jako obchodní zlaté mince. Později v 50.a 70.letech jako pamětní mince.
Hřivna denárů pražských (marca denarii grossi pragenses) – základní jednotka pro měnovou reformu v roce 1300 v Čechách. Tato hřivna měla hmotnost 253,14g stříbra o ryzosti 93,7%. Dále se dělila na 64 pražských grošů nebo 16 lotů ryzího stříbra.
Kontramarka - malé značky dodatečně vyražené do plochy mince. Plnily nejrůznější funkci – prodloužení platnosti mince, změnu velikosti nominálu nebo označovaly kvalitu mince.
Mince – kus kovu určitého tvaru, za jehož střiž (hrubou váhu) a zrno (množství obsaženého drahého kovu) ručil stát či jiný vydavatel na minci zobrazený obrazem či opisem. Mince plní funkci oběživa, a to buď jako plnohodnotných (kurantních) mincí nebo jako peněžní znaky ve formě drobných neplnohodnotných mincí.
Mosaz – slitina mědi se zinkem používající se k výrobě mincí.
Ni (niccolum) – elementární označení pro nikl. Levný kov používající se k výrobě mincí. Často přidáván do slitin. Nejznámější slitina v mincovnictví je CuNi.
numismatika – vědní disciplína, která zkoumá platební prostředky, jako jsou předmincovní platidla, mince či jiná kreditní platidla (mince z obecných kovů, státovky, bankovky, směnky apod.) a početní peníze. Cílem zkoumání je zachycení funkce těchto prostředků v procesu společné směny a to od nejstarších dob až po současnost.
otřelost – stopy nebo malé oděrky na povrchu mince, v místech, kde se dotýkaly jiné mince či objekty působící na minci. Oděrky nejsou hluboké a obvykle se nalézají na nejvyšším reliéfu nebo na velkých hladkých plochách (pozadí).
ročníková sada – soubor mincí tvořený jedním kusem každého nominálu ražených v daném roce. Často jsou tyto sady baleny již v mincovně do společné etue a takto prodávány sběratelům.
Zn (zincum) – elementární označení pro zinek. Levný kov používající se k výrobě mincí. Přidáván i do slitin, mosaz.
Mince se při prodeji nebo v katalozích označují různými zkratkami. Zde uvádíme základní z nich.
Označení vzácnosti – používá se písmenko R (anglicky rare = vzácný).
R – mince, která není zcela běžná, méně se vyskytuje.
RR – mince s tímto označením jsou velmi vzácné, počet dochovaných kusů je velmi omezen.
RRR – počet dochovaných kusů je velmi omezen, mince se objevuje jen velmi vzácně.
RRRR – je známo jen okolo 10 kusů, mince je považována za velkou raritu.
RRRRR – unikát, 1 – 3 kusy (toto označení se používá velmi málo, většinou katalogy zařazují mince do prvních tří až čtyř skupin).
Další známá označení:
nep. – nepatrně
st. – stopa
dr. – drobně
hr. – poškozená hrana
just. – justýrovaná
škr. – poškrábaná
skvr. – skvrna
rys. – rysky
b.z.; b.zn. – bez značky mincovny či mincmistra
b.l. – bez letopočtu
st.kor. – stopy koroze.
dírka – dírka
malý – malý
m.o., st. – měl ouško
napr. – naprasklý
ned., nedor. – nedoražený
o. – ouško
okr. – okraj
opr. – opravený
opr. d. – opravená dírka
úh. – úder, úhoz, úder
vada mat. – vada materiálu
vlas. – vlasový